• slider-01.jpg
  • slider-02.JPG
  • slider-03.JPG
  • slider-04.JPG
  • slider-06.JPG
  • slider-07.JPG
  • slider-08.JPEG
  • slider-09.jpg

Ogólnopolski Piknik Proobronny Klas Mundurowych - Ostróda 2017

Tegoroczny letni obóz kondycyjno sprawnościowy był obozem wyjazdowym. Nasza szkoła dzięki staraniom Dyrektora Marka Gierasińskiego zakwalifikowała się do udziału w II Ogólnopolskim Pikniku Klas Mundurowych. Zlot ten zorganizowany był już po raz drugi w Ostródzie przez stowarzyszenie FIA – Fideles et Instructi Armis – Wierni w Gotowości pod Bronią.

Jest to impreza towarzysząca Targom Pro Defense – prawdopodobnie najbardziej bezpiecznym targom na świecie, odbywających się w Expo Mazury. Chętnych szkół było bardzo dużo, zwłaszcza że całość przedsięwzięcia sfinansowana została przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Ostatecznie zakwalifikowano 32 szkoły o profilu mundurowym z całego kraju. Dało to liczbę około 1300 uczestników zlotu. Dla uczniów szkoły dziennej klas mundurowych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chwałowicach jest to duże wyróżnienie. Obóz trwał łącznie z przejazdem 4 dni, od 31 maja do 3 czerwca 2017r.

Uczniowie z opiekunami: dyrektorem Markiem Gierasińskim oraz Panem Andrzejem Męciwodą wyruszyli w godzinach porannych z Chwałowic. Wszystkich bez wyjątku obowiązywał mundur odpowiednio oznakowany zgodnie z rozporządzeniem MON dotyczącym klas mundurowych. Każdy uczestnik obozu mógł zgodnie z regulaminem zabrać ze sobą tylko i wyłącznie jeden bagaż, zobowiązany był także do przestrzegania dyscypliny wojskowej oraz godnego noszenia munduru. Ponadto uczniowie musieli posiadać odpowiednie oświadczenia od swoich rodziców. Nasza szkoła miała wyznaczoną godzinę, na którą miała się zameldować. Byliśmy nawet przed czasem.

Po dotarciu na miejsce, organizatorzy rozpoczęli sprawne koszarowanie przybyłych uczestników. Zostaliśmy zakwaterowani na terenie byłej jednostki wojskowej w tzw. Czerwonych Koszarach w polowych warunkach – jak na wojsko przystało w namiotach typu NS-64 po dziesięć osób. Każdy otrzymał łóżko polowe z pościelą i kocem. Uczniowie zostali podzielni na trzy bataliony i przydzielono im dowódców – zawodowych żołnierzy bądź weteranów. Nasi uczniowie trafili do pierwszej kompani pierwszego batalionu, a dowodzenie naszą kompanią szkolną objął uczeń Wiktor Kirsze.

Wieczorem wszyscy zostali zebrani na placu, gdzie przeprowadzone zostało szkolenie ppoż. Oddzielny instruktaż przeprowadziła Żandarmeria Wojskowa, która czuwała nad porządkiem w obozie. Wszystkich bez wyjątku wraz z opiekunami obowiązywała dyscyplina wojskowa. Podczas zajęć, zbiórek i odpraw obowiązywało pełne umundurowanie. Na ciszę nocną od godziny 23.00 odgrywana była „Cisza”, a ranek o 5.45 rozpoczynała pobudka oraz pieśni patriotyczne.

1 czerwca wszyscy udali się na teren targów Pro Defense. O 10.30 przeprowadzony został uroczysty apel. Prowadzący uroczystość złożył meldunek przybyłemu Ministrowi Obrony Narodowej Antoniemu Macierewiczowi, który dokonał przeglądu klas mundurowych. Następnie Minister przywitał się z gośćmi honorowymi oraz pozdrowił uczestników zlotu okrzykiem „Czołem kadeci!”. W swojej przemowie zaznaczył rolę, jaką pełni edukacja młodzieży w dziedzinie wojskowej, mówił też o potencjale, jaki widzi w klasach wojskowych. Podczas apelu wręczono dyplomy dyrektorom szkół, które zakwalifikowały się do pilotażowego programu MON certyfikowanych szkół wojskowych oraz nagrody dla laureatów konkursu fotograficznego „Zoom na Proobronność”.

Po uroczystości rozpoczęło się zwiedzanie targów. Można było zobaczyć polski sprzęt wojskowy, pokazy specjalistyczne. Wystawcy prezentowali najnowocześniejszy sprzęt szkoleniowy, logistyczny, komunikacyjny, ratowniczy. Dużą ciekawością cieszyło się stoisko obrony terytorialnej, piechoty, jednostek specjalnych. Ciekawostką targów okazała się także Ścieżka Historyczno-Edukacyjna, gdzie spotkaliśmy grupę rekonstrukcyjną z Iłży. W trakcie targów uczniowie z każdej szkoły wyznaczeni do zawodów strzeleckich sprawdzili swoje celne oko, strzelając z pistoletu Glock 17. W ekspresowym tempie mijały godziny, obowiązki wzywały nas do koszar. Po apelu wieczornym i przekazaniu instrukcji na kolejny dzień organizatorzy zapewnili przybyłym dodatkowe atrakcje m.in. kino letnie, ruchomą ściankę skałkową, pokazy gimnastyki sportowej itp.

Drugi dzień rozpoczęliśmy o godzinie 5.00. Po śniadaniu zostaliśmy przegrupowani i przygotowaliśmy się do wyjazdu na Pola Grunwaldzkie, gdzie prowadzone były zajęcia poligonowe. Uczniowie poznawali zasady zielonej taktyki, udzielania pierwszej pomocy, posługiwania się bronią krótką oraz długą, ewakuacji rannego z pola bitwy. Zwieńczeniem dnia były zawody sprawnościowe na prawie dwukilometrowym biegu z przeszkodami przygotowanym przez ArmageddonChallenge. Nasz batalion okazał się najlepszy, wygrywając grupowo całe zawody. Po ciężkim i męczącym dniu wróciliśmy do campu na kolację. Każdy zmęczony, ale zadowolony i uśmiechnięty. Było warto !

Po apelu wieczornym w kinie letnim prezentowane były sylwetki instruktorów, którzy prowadzili zajęcia. Byli to zawodowcy, weterani zaprawieni w wielu misjach, ludzie bez wątpienia znający się na swojej robocie. Następnie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe plecaki, naszywki oraz koszulki.

Wyjazd ten to także nawiązywanie nowych znajomości, dzielenie się doświadczeniami, a co najważniejsze upewnienie się, że jesteśmy dobrze przygotowani, posiadamy wiedzę i wyszkolenie zdobyte w szkole. Rozmowy trwały do późnych godzin – zakończyła je dopiero cisza nocna.

Sobotni poranek rozpoczęły pieśni patriotyczne, to znak, że trzeba wstawać. Toaleta poranna, zbiórka, szybkie śniadanie. Nasz uczeń, Wiktor Kirsze, dowodził całym batalionem, wprowadzając go na apel końcowy. Potem podsumowanie obozu, kolejni znani goście, pułkownicy, organizatorzy, wyróżnienia. Otrzymuje je także Wiktor – „za przejawianie inicjatywy, postawy godnej kandydata na żołnierza oraz okazanie cech przywódczych podczas działania kompanii szkolnej w trakcie trwania Ogólnopolskiego Pikniku Proobronnego Klas Mundurowych, Ostróda 31.05-03.06.2017”

Wykwaterowujemy się, zdajemy namioty z wyposażeniem i wyruszamy w drogę powrotną. Zmęczeni, ale dumni i zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia, umiejętności. Wszyscy jednogłośnie odpowiadają na pytanie: Co dalej, jak wrażenia? – Zostańmy jeszcze trochę, niech żałują ci, którzy nie byli, musimy wrócić za rok !!!

            Dziękujemy organizatorom, Stowarzyszeniu FIA za możliwość wzięcia udziału w tak wspaniałej inicjatywie, gratulujemy pomysłowości i zapału. Szczególne podziękowania należą się także Stowarzyszeniu VEH - Vis et Honor za pomoc w organizacji naszego wyjazdu.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

 

Magazyn Wojskowy (Telewizja Republika) - odc. 1 - Idzie nowe Wojsko Polskie - filmik z Targów oraz Obozu - jesteśmy i MY :-)

powiat radomski     bip     wku radom     policja     strzelec